fbpx

Chirurgia Estetyczna Poznań

Instagram

Usuwanie zmian skórnych okolicy oka

Niedoskonałości skóry takie jak np. znamiona barwnikowe, brodawki wirusowe, czyli tzw. kurzajki, brodawki łojotokowe,  włókniaki, różnią się kształtami, wielkością, umiejscowieniem. Natomiast mają jedną cechę wspólną – NIE ZNIKAJĄ SAMODZIELNIE!!! Większość z nich wymaga jednak konsultacji specjalisty dermatologa, lub chirurga który może zaproponować usunięcie zmian, które nam przeszkadzają, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Jedną z najbardziej efektywnych metod jest laserowe usunięcie zmiany skórnej.

Zabieg laserowy wykonywany jest laserem CO2 włoskiej firmy DEKA.

 

EFEKT

Zabieg laserowy z zastosowaniem wiązki lasera CO2 włoskiej firmy DEKA  jest idealnym, nieinwazyjnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie szybkość gojenia i estetyczny efekt po zabiegowy. Po usunięciu lub odparowaniu zmiany skórnej, pozostaje niewielka blizna, a co najważniejsze,  tkanka zdrowa jest uszkadzana w minimalnym stopniu.

WSKAZANIA

Zmiany skórne, które mogą kwalifikować się do usunięcia metodą laserową to każda nienaturalna zmiana w strukturze naszej skóry t.j.:

  • znamiona barwnikowe (płaskie, wypukłe, zwane potocznie pieprzykami)
  • brodawki kolorze skóry, brązowe brodawki łojotokowe rogowaciejące
  • brodawki wirusowe – inaczej zwane „kurzajkami” (pospolite, dłoniowe, podeszwowe, basenowe, płaskie, kłykciny, płciowe)
  • włókniaki (wystające, uszypułowane wyrostki skórne, włókniaki miękkie, włókniaczki umiejscowione na szyi, pod pachami, na powiekach, w pachwinach)
  • inne narośla, takie jak kaszaczki, prosaki, syringoma, zaskórniki, grudki perliste, naczyniaki, punkty rubinowe, ziarniniaki.

W pierwszej kolejności wskazaniem do zabiegu usunięcia takiej zmiany jest oczywiście jej niepokojący wygląd (kolor, kształt i struktura), która może sugerować jej nowotworowy charakter.

Istotne jest także emocjonalne nastawienie Pacjenta do zmiany skórnej, które motywuje Pacjenta do jego usunięcia.

Oczywiście kwalifikacja do zabiegu wymaga wstępnej konsultacji dermatologicznej lub chirurgicznej. Niektóre zmiany skórne mogą wymagać wcześniejszego badania dermatoskopowego.

PRZECIWWSKAZANIA

Zmiany skórne, które są duże lub wymagają szerszego marginesu zdrowej tkanki skórnej mogą być zakwalifikowane do metody chirurgicznej.

Przeciwwskazania dotyczą także samego zabiegu z użyciem lasera i należą do nich:

  • rozrusznik serca
  • aktywna infekcja w obrębie zmiany skórnej (bakteryjna lub wirusowa, np. opryszczka)
  • głębokim złuszczaniem
  • zdolność do przerastania blizny  do tzw. bliznowców
  • inny zabieg laserowy w okresie do 4 tygodni

 

 

DZIAŁANIE I BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU

Laser Co2 SmartXide włoskiej formy DEKA jest bezpieczny i precyzyjny dla Pacjenta.  Działanie wiązki światła lasera w zetknięciu ze zmienioną chorobowo tkanką umożliwia jej bezkrwawe odparowanie i minimalne uszkodzenie otaczających ją tkanek.

Do zabiegu z zakresu chirurgii laserowej może być zakwalifikowany Pacjent w każdym wieku po uprzedniej kwalifikacji przez lekarza specjalistę.

Najczęściej stosowanym znieczuleniem przy rozległych zmianach, szczególnie w miejscach mocno unerwionych, jest znieczulenie miejscowe. W przypadku powierzchownych nielicznych zmian znieczulenie nie jest konieczne. Pacjent jest wówczas informowany o możliwości odczuwania ciepła i/lub pieczenia.

CO SIĘ DZIEJE PODCZAS ZABIEGU

Laser działa bezkrwawo i bezstykowo, co eliminuje możliwość zakażenia w czasie zabiegu. Lekarz dezynfekuje miejsce zabiegu i jeśli jest konieczność podaje miejscowo środek znieczulający. Na usuwaną narośl kierowany jest promień lasera. Zmiana usuwana jest pod kontrolą wzroku w całości. Większość zmian usuwana jest podczas jednego zabiegu. W niektórych przypadkach zabieg trzeba powtórzyć (brodawki wirusowe). Zmiany o niepokojącym wyglądzie kierowane są przez lekarza do badania histopotologicznego.

WYMAGANE BADANIA/ ZALECENIA PRZED ZABIEGIEM

Zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą dermatologiem lub/i chirurgiem. Zakwalifikowanie zmiany skórnej  do usunięcia metodą laserową może wymagać także zbadania jej dermatoskopem.

Przed zabiegiem miejscowo podajemy preparat znieczulający. Jest to najmniej przyjemny etap zabiegu, szczególnie gdy zmiany chorobowe lokalizują się w miejscach dobrze unerwionych (ręce, stopy, okolice płciowe). W przypadku bardzo powierzchownych nielicznych zmian (np. brodawki płaskie, naczyniaczki rubinowe) znieczulenie nie jest konieczne – wówczas w trakcie zabiegu odczuwa się ciepło i delikatne pieczenie.

ZALECENIA PO ZABIEGU

Po zabiegu Pacjent wraca do codziennego funkcjonowania, łącznie z higieną.

Może pojawić się zaczerwienienie i bolesność rany. Strupek, który odpada w przeciągu 7-14 dni, może pozostawić początkowo zaróżowiony naskórek, który z czasem przyjmie kolor skóry wokół miejsca zabiegowego. Rana po zabiegu zazwyczaj nie pozostawia blizny, może pozostać odbarwienie i/lub wgłębienie.

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym istnieje możliwość pojawienia się reakcji niepożądanych t.j. zakażenia rany, przedłużone gojenie czy blizna – należy to ryzyko zminimalizować stosując się dokładnie do zaleceń lekarza.

 

Minimum przez 1 miesiąc po zabiegu, należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi stosując kremy z bardzo wysokim filtrem SPF 50-60.

Przez około 4-5 dni należy unikać ćwiczeń fizycznych, sauny – istnieje ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Przez około 4-5 dni po zabiegu należy unikać stosowania makijażu tylko w przypadku uszkodzenia skóry.

CZAS TRWANIA ZABIEGU

W zależności od ilości zmian poddanych leczeniu

OKOLICE CIAŁA KTÓRE MOGĄ BYĆ OBJĘTE ZABIEGIEM

Całe ciało

Zabiegi i ceny

Ceny ustalane indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Pierwsza konsultacja bezpłatna, jeśli zabieg wykonywany jest w tym samym dniu. Zobacz cennik