Chirurgia Estetyczna Poznań

Instagram

Laserowe opracowanie rozstępów

Rozstępy to nieestetyczna dolegliwość bardzo powszechna i spotykająca ludzi w różnym wieku. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyną ich tworzenia się jest znaczna różnica pomiędzy wytrzymałością skóry, a siłami ją rozciągającymi, np. mogą powstać w okolicy bicepsów w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, u kobiet w ciąży w okolicy brzucha czy ud, w czasie menopauzy czy okresu dojrzewania. Przyczyną mogą też być uwarunkowania genetyczne.

Rozstępy, które możemy nazwać inaczej uszkodzeniami w strukturze skóry, powstają na poziomie skóry właściwej, na skutek upośledzenia fibroblastów, czyli komórek produkujących białka kolagen i elastynę, które odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry. Przy ich niedoborze skóra przestaje być odpowiednio napięta i ujędrniona.

Rozstępy tworzą się w dwóch fazach I – FAZA ZAPALNAII – FAZA ZANIKOWA:

Faza Irozstępy mają intensywny kolor czerwony, czerwono-winny lub czerwono-niebieski i ich ułożenie jest równolegle. To jest idealny moment na ich pozbycie się.

Faza II – rozstępy zmniejszają się, a kolor staje się mniej intensywny

Leczenie w tej fazie jest trudniejsze i często nie można całkowicie pozbyć się rozstępów, natomiast można skutecznie zmniejszyć ich widoczność.

EFEKT

Zabieg laserowy z zastosowaniem wiązki lasera CO2 jest jedną z metod, która wyraźnie zmniejsza widoczność rozstępów. Jest nieinwazyjnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie szybkość gojenia i estetyczny efekt pozabiegowy. W sytuacji gdy rozstępy są w pierwszej fazie rozwoju można uzyskać efekt najbardziej zadawalający,  poprzez odbudowę zdrowej tkanki. Druga faza rozwoju rozstępów niesie ryzyko, że nie uda się ich zmniejszyć, natomiast efekt jest często bardzo satysfakcjonujący dla Pacjentów – rozstępy stają się zdecydowanie mniej widoczne, mniej wypukłe i błyszczące.

Efekt jest już po pierwszym zabiegu, natomiast aby osiągnąć zamierzony cel zazwyczaj lekarz zaleca wykonanie kilku zabiegów w odstępie około 4-6 tygodni każdy.

WSKAZANIA

Do laseroterapii można zgłosić się z każdym rodzajem rozstępów umiejscowionych w różnych miejscach ciała. Po konsultacji z lekarzem specjalistą i zakwalifikowaniu do zabiegu laserowego, zostanie opracowany indywidualny program leczenia. Z problemem pojawiania się rozstępów mogą borykać się osoby tj.:

 • osoby otyłe
 • osoby z częstymi wahaniami wagi
 • kobiety w trakcie ciąży lub po ciąży (laser można przeprowadzić dopiero po rozwiązaniu i po okresie karmienia)
 • młodzież w okresie dojrzewania
 • osoby w trakcie lub po odchudzaniu
 • kulturyści i osoby po szybkim wzroście masy ciała

 

PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwwskazania dotyczą także samego zabiegu z użyciem lasera i należą do nich:

 • ciąża
 • rozrusznik serca
 • epilepsja
 • nieuregulowana cukrzyca
 • aktywna infekcja skóry, choroba skóry np: łuszczyca
 • przyjmowanie leków fotouczulających
 • inny zabieg laserowy w okresie do 4 tygodni

 

DZIAŁANIE I BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU

Pierwszym etapem jest oczywiście konsultacja z lekarzem specjalistą, który dopasuje metodę leczenia do stanu zdrowia Pacjentki/Pacjenta.

Zabieg laserem frakcyjnym jest bezpieczny jeśli wykonuje go lekarz posiadający odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Pacjent/Pacjentka otrzymuje wyraźne zalecenia przed i po zabiegowe, a także podpisuje świadomą zgodę na zabieg.

CO SIĘ DZIEJE PODCZAS ZABIEGU

Podczas zabiegu opracowania rozstępów za pomocą frakcyjnego lasera CO2 dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia tkanek, a następnie wymuszenia procesu odbudowy. Jest to możliwe dzięki frakcyjnemu (minimalnemu) uszkodzeniu tylko fragmentów skóry w postaci tuneli i pozostawienie wokół nich zdrowej, nienaruszonej tkanki, która aktywuje proces odbudowy. Nienaruszone fragmenty skóry przyspieszają proces naprawczy.

Laser CO2, jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje wody, przez którą jest pochłaniana wiązka laserowa do wnętrza komórek skóry. Dochodzi do reakcji fototermicznej, tzn. do podgrzania wody w komórkach. Kolejnym etapem jest odparowanie, czyli ABLACJA, podczas której dochodzi do pożądanego uszkodzenia komórek. W trakcie tzw. etapu naprawczego odbudowuje się nowy kolagen.

Podczas jednego zabiegu laser opracowuje około 20% powierzchni skóry. Dlatego konieczne jest dla zadawalającego efektu zastosować serię około 2 – 4 zabiegów.

WYMAGANE BADANIA/ ZALECENIA PRZED ZABIEGIEM

Na około 45 min do godziny przed zabiegiem na skórę nakładany jest krem znieczulający, jeśli Pacjent lub Pacjentka zgłasza taką prośbę. Zabieg można wykonać bez znieczulenia.

Na 24 godziny przed zabiegiem zabronione jest spożywanie alkoholu oraz używanie kosmetyków, toników na bazie alkoholu na miejsce poddawane zabiegowi.

ZALECENIA PO ZABIEGU

Na skórze po zabiegu tworzy się sucha i jednorodna skorupa. Jest to typowy efekt po zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego.

Bezpośrednio po zabiegu na skórę może być nałożony krem łagodzący.

W pierwszej dobie Pacjent/Pacjentka ma zalecenie jak najmniej dotykać miejsce poddane zabiegowi. Można przemyć letnią wodą i osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Zalecone kremy można nakładać kilka razy dziennie do uzyskania uczucia ulgi.

Po zabiegu skóra jest czerwona, najczęściej pojawia się uczucie napięcia i pieczenia. Może pojawić się także opuchlizna. W wyniku oddziaływania laserem, powierzchnia skóry jest szorstka i posiada widoczną siatkę strupków. Takie odczucia będą towarzyszyć przez kilka dni.

Gojenie się zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta/Pacjentki. W trakcie gojenia się może też dojść do złuszczania się wierzchniej warstwy naskórka. Strupki odpadają wraz z procesem złuszczania się i odbudowywania zdrowej tkanki.

Zaczerwienienie mija po około 5-7 dobach. Kolejny zabieg można już wykonać po około 4-6 tygodni.

Po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Należy unikać słońca, gorących kąpieli, a przez okres około 7-14 dni nie korzystać z basenu.

CZAS TRWANIA ZABIEGU

od 20 min do 30 min (w zależności od wielkości obszaru)

OKOLICE CIAŁA KTÓRE MOGĄ BYĆ OBJĘTE ZABIEGIEM

całe ciało

Zabiegi i ceny

Ceny ustalane indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Zobacz cennik