Mezoterapia stref intymnych osoczem
Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat pozyskiwany z krwi samej pacjentki, co oznacza, że jest w pełni autologiczny.
Jego głównym składnikiem są płytki krwi, czyli trombocyty. Dzięki temu, że pochodzi z organizmu pacjentki, jego stosowanie jest bezpieczne – nie wywołuje reakcji alergicznych ani niepożądanych skutków ubocznych. Co więcej, wykorzystanie własnej krwi eliminuje ryzyko przeniesienia wirusów takich jak HIV, HBV czy HCV.
Zawarte w nim płytki krwi uwalniają szereg biologicznie aktywnych cząsteczek, przede wszystkim czynników wzrostu, które wspomagają naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Ich działanie sprzyja odnowie komórek naskórka i śluzówek, pobudza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, a także wspiera tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu struktura ścian pochwy, wargi sromowe ulegają odmłodzeniu – stają się one bardziej jędrne, elastyczne i lepiej nawilżone.
Mezoterapia stref intymnych – z upływem lat nasz organizm nieuchronnie ulega procesom starzenia. Zmiany te mogą obejmować również okolice intymne. Gdy skóra warg sromowych, krocza oraz śluzówka przedsionka pochwy stają się suche, wiotkie i bardziej podatne na urazy czy otarcia, którym często towarzyszy ból, zabieg rewitalizacji może stanowić skuteczne rozwiązanie. Objawy te wpływają nie tylko na estetykę i komfort życia intymnego, ale również mogą negatywnie oddziaływać na codzienne funkcjonowanie.
EFEKT ZABIEGU
Efekty pojawiają się po kilku zabiegach.
Po każdym zabiegu lekarz wraz z Pacjentką ustala efekty pozabiegowe i ocenia konieczność zastosowania kolejnych.
Efekty możliwe do uzyskania:
- większa jędrność warg sromowych, krocza, przedsionka pochwy,
- poprawa wyglądu warg sromowych i kroczą,
- zniwelowanie dyskomfortu podczas współżycia,
- nawilżenie przedsionka pochwy,
- odbudowa błony śluzowej przedsionka pochwy.
WSKAZANIA
- Zmniejszenie elastyczności i napięcia skóry warg sromowych oraz krocza,
- Dyskomfort związany z wyglądem okolic intymnych,
- Ból podczas współżyciu,
- Suchość przedsionka pochwy,
- Zanik błony śluzowej przedsionka pochwy
Do zabiegu kwalifikuje lekarz ginekolog podczas wizyty. Wymagana jest aktualne badanie cytologiczne, które można wykonać w klinice. Przed samym zabiegiem należy wypić 1-2 litry płynów, co ma ogromne znaczenie przy pobieraniu i odwirowywaniu krwi i pozyskiwaniu osocza bogato płytkowego.
PRZECIWWSKAZANIA
- choroba nowotworowa
- niektóre choroby skóry i autoimmunologiczne
- ciąża i karmienie piersią
- infekcja pochwy lub okolic intymnych
- miesiączka
- choroby krwi
- zaburzenia krzepnięcia
- stosowanie leków zaburzających krzepnięcie krwi
- stosowanie leków immunosupresyjnych
- nosicielstwo wirusów HBV, HCV, HIV
DZIAŁANIE I BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU
Zabieg jest bezpieczny i trwa około 30-45 min. Przed rozpoczęciem zabiegu okolice poddawane zabiegowi są miejscowo znieczulane miejscowo. Następnie od Pacjentki pobierana jest próbka krwi, która zostaje odwirowana w celu uzyskania osocza bogatopłytkowego. Cały proces przygotowania osocza odbywa się w gabinecie z użyciem wyłącznie jednorazowych, sterylnych narzędzi, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo i higienę. Uzyskane osocze bogatopłytkowe podaje się bezpośrednio do skóry warg sromowych, krocza oraz śluzówki przedsionka pochwy metodą mezoterapii – serii drobnych iniekcji przy użyciu cienkiej, krótkiej igły. Cała procedura, łącznie z pobraniem krwi, trwa około 30 – 45 minut.
ZALECENIA PO ZABIEGU
Przez kilka kolejnych dni okolica poddana zabiegowi może być lekko zaczerwieniona, obrzęknięta, wrażliwa na dotyk oraz odczuwalnie bolesna. W miejscach iniekcji mogą pojawić się drobne strupki. Niekiedy występują także niewielkie siniaki wynikające z wkłucia igły, które zazwyczaj ustępują w ciągu 5–7 dni po zabiegu.
Przez 10 dni po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia oraz intensywnej aktywności fizycznej. W czasie miesiączki zaleca się unikanie stosowania tamponów. Przez kolejny tydzień nie powinno się korzystać z kąpieli w wannie, wystawiać obszaru zabiegowego na działanie promieni UV (opalanie, solarium), korzystać z basenów i jacuzzi. Niewskazane jest również stosowanie mydeł, alkoholu, środków myjących na bazie alkoholu ani drażnienie skóry poprzez pocieranie ręcznikiem lub gąbką. W tym czasie należy używać odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry po zabiegach, zaleconych przez lekarza. Lekarz wykonujący zabieg udzieli wszystkich potrzebnych informacji dotyczących zaleceń pozabiegowych oraz odpowie na ewentualne pytania i wskaże termin wizyty kontrolnej.
Zabieg wykonuje
CZAS TRWANIA ZABIEGU
30 – 45 min.
OKOLICE KTÓRE MOGĄ BYĆ OBJĘTE ZABIEGIEM
- okolice intymne,
- wargi sromowe większe i mniejsze,
- przedsionek pochwy,
- okolice kroczą.